2017 LYS VE YGS SINAV TARİHLERİ ÖSYM TARAFINDAN AÇIKLANDI – sporakademisi.com

2017 LYS VE YGS SINAV TARİHLERİ ÖSYM TARAFINDAN AÇIKLANDI

2017 LYS VE YGS SINAV TARİHLERİ ÖSYM TARAFINDAN AÇIKLANDI

ÖSYM Başkanlığının, 2017 Yılı Sınav Takvimi duyurusuyla birlikte 2017 ÖSYM YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri de böylece netlik kazandı. Peki, ÖSYM 2017 YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman? İşte merak edilen detaylar;

“Adaylar, 2017 ÖSYS katılabilmek için 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında ÖSYM’nin başvuru merkezleri, sınav koordinatörlükleri veya bireysel olarak internet üzerinden başvurularını yapabileceklerdir. Başvurunuzda alacağınız kişisel şifre ve T.C. kimlik numaranızla tüm işlemlerinizi ÖSYM’nin internet sayfasından takip edebilirsiniz. Başvuru işleminizin tamamlanabilmesi için ÖSYS başvuru ücretini 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da (www.osym.gov.tr) adresindenki ödemeler sekmesinden yatırmanız gerekmektedir.

Dikkat: En Son Güncel Haliyle, 2017 LYS Başvuruları Nasıl Yapılacak? İlgili Yazıya Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, ÖSYM 2017 Sınav Takvimi ile ilgili olarak sınav ve başvuru tarihleri belirlenmiştir.

ÖSYM 2016-2017 Yılı Akademik Takvimi YGS LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri:

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınav tarihi 12 Mart 2017’de yapılacak.

Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvurular 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında alınacak.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihleri arasında iki hafta sonu toplam 5 oturumda yapılacak

Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2017-LYS4 10 Haziran 2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2017-LYS1 11 Haziran 2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2017-LYS5 17 Haziran 2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2017-LYS2 17 Haziran 2017
Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2017-LYS3 18 Haziran 2017

ÖSYM 2017 Sınavları için başvuru tarihleri de belirlendi. Takvim üzerinde bu bilgiye de yer verildi. Takvim güncel gelişmelere göre yenilenebilecek ve bu nedenle ilgililerin sık sık Takvim bilgilerini kontrol etmeleri tavsiye edildi. Ayrıca yapılan açıklamanın devamında ÖSYM 2017 Sınav Takviminin belirlenmesinde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) öncelik verilmiştir denildi.

ÖSYM 2017 Sınav ve Sonuç Takvimi İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM 2017 YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri Gelişmelerini sizin için osym2017.com sitemiz aracılığı ile takip etmekteyiz.ÖSYM’den gelen en güncel duyuru ve bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz bizi takip etmeye devam ediniz…

Adaylar ÖSYM 2017 YGS LYS Başvuru Kılavuzunu (2017-ÖSYS:Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi Kılavuzu) ilgili tarihler arasında ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) adresinden edinebilecekler. Özellikle adayların ÖSYM 2017 YGS LYS Başvuru İşlemlerini yapmadan önce mutlaka ÖSYM 2017 YGS LYS Başvuru Kılavuz Bilgilerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmeleri gerekiyor.

Yine adaylar, ÖSYM 2017 YGS LYS Başvuru İşlemlerini ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr/) adresinden TC. Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri giriş yaparak gerçekleştirebileceklerdir.

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu İndir

2017 ÖSYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

2016-ÖSYS Kendi Okulu Başvuru Merkezi Olan Son Sınıf Öğrencileri Hariç Diğer Adayların Başvuru Yapabilecekleri Başvuru Merkezlerinin Listesi (Kendi okulu Başvuru Merkezi olan son sınıf öğrencileri başvuru işlemlerini kendi okullarında yapacaklardır.)

Alan/Dal Dönüşüm Tablosu

2017 YGS Kamu Spotu

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) nedir?

Lisans Yerleştirme Sınavı (kısaca LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan’da üniversiteye girmek isteyen (YGS’yi geçmiş olan) adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanır

Genel bilgiler

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS’yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler(TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar. Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

2017 LYS Sınav Tarihleri ve Saatleri :

Lys 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.

Lys 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, Biyoloji.

Lys 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).

Lys 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe

Lys 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

Yükseköğretime Geçiş Sınavı

2010 yılı itibariyle ÖSYM iki aşamalı sınav sistemi geçmiştir. Bu sınavların adları YGS ve LYS’dir. Bu sınavlardan YGS sınavı, LYS sınavından daha önce uygulanır çünkü bu sınav LYS sınavına girişi sağlayan bir baraj sınavıdır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri puan türlerine uygun olan sınav veya sınavlara katılabilirler. (ÖSYM 2 LYS’ye katılımı önermektedir.) YGS, ağırlıklı olarak müfredatın ortak bölümünü kullanırken; LYS, ağırlıklı olarak müfredatın alan bölümünü kullanır.
Sınav

Sınavın uygulanması bakımından bütün bir süreç üç evreye ayrılabilir. Sınav öncesinde: Sınav öncesinde adaylar ÖSYM’nin belirmiş olduğu bütün belge evrakları yanlarında bulundurmak zorundadır. Gerekli evraklar adayda bulunmadığı veya görülmediği takdirde aday sınava alınmaz
.
Sınav sırasında:

1- Adaylar yanlarında kesinlikle iletişim aracı veya madeni bir eşya ile sınav salonuna giremez.
2- Kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaport kabul edilir.
3- Gerekli olan sınav gereçleri ÖSYM tarafından sağlanılır.
4- Tuvalet kullanmaya izin verilmemektedir.
5-Adaylar sınav süresinin 4’te 3’ü geçmeden sınav salonundan dışarıya çıkamazlar.

Sınav sonrasında:

1- Sınav evrakları güvenli bir şekilde ÖSYM’ ye ulaştırılır.
2- 24 saat sürede hakem/şahit gözetiminde cevap kağıtları ayıklanır ve görüntüleri alınır.
3- Her cevap kağıdı iki defa optik okuyucudan geçirilir.
4- Veriler ÖSYM’ ye ve Bilgi İşlem Birimine aktarılır.
5- değerlendirme sonuçları açıklanır.
6- Cevap kağıtları internet üzerinden adaya sunulur.

Soru kitapçıkları

2011 yılında uygulana LYS sınavından itibaren dağıtılacak soru kitapçıkları üzerinde adaya ait kimlik bilgileri yer almamaktadır. Soru kitapçıkları tek tek poşetlenmektedir. Soru kitapçığı poşet içerisinden sadece aday kişi tarafından çıkartılabilir. Soru kitapçıkları sınav görevlileri tarafından öğrencilere rastgele dağıtılır. Soru kitapçıklarında sorular birbirisinin aynısı olacak fakat soruların yerleri ve seçenekleri belirli ölçütler dahilinde karılabilecektir.

İnternet ortamı

ÖSYM adayları ile arasındaki mesafeyi azaltmak için birçok işlemi internet ortamında yapılabilir konuma getirmiştir. Bu işlemler şunlardır:

1- Sınava giriş ve sonuç belgeleri
2- Sınav başvuru işlemleri
3- Şifre değişiklik ve kayıp işlemleri
4- ÖSYM’nin yayınladığı klavuz ve yönergeler
5- Sınav sonucuna itiraz işlemleri
6- Cevap kağıtları

Hatalı sorular

ÖSYM hatalı soru tespiti haline şu açıklamayı yaparak yanlış sorunun bütün adayların sonucuna doğru olarak yansıtılmasını sağlamaktadır: Cevabı bulunan tüm adayların bu soruyu doğru cevapladıkları kabul edilerek değerlendirme işlemi yapılmıştır.

Puanlama

Puanlama sistemi olarak ÖSYM 4 adet puanlama türü belirlemiştir. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanlarıdır. Üniversiteler ilgili bölüme kendi kararları ile puan türlerinden birini atayarak öğrenci seçimi yaparlar. Sayısal puanı için temel alanlar matematik ve fendir. Eşit ağırlık puanı için temel alanlar matematik ve sözel bilimlerdir. Sözel puanı için temel alan sözel bilimlerdir. Yabancı dil puanı için temel alan yabancı dildir. Alan içi tercihlerde ana puan 0.15 katsayısı ile çarpılırken, alan dışı tercihler için bu katsayı 0.12′ dir. Ancak YÖK tarafından yeni alınan bir kararla birlikte 2012 yılındaki sınavlarda bu uygulamaya yer verilmeyeceği belirtilmiştir.

Yerleştirme

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların yerleştirme hakları bulunmaktadır. Adaylar YGS veya LYS puan türlerine göre ilgili bölüm/bölümleri tercih edebilirler. Bunun yanı sıra bu puanlardan bağımsız olarak Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımı yapan üniversiteler de mevcuttur.

Not: 2016-2017 YGS LYS Sınav Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Buraya Tıklayınız

ÖSYM 2017 SINAV VE SONUÇ TAKVİMİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ