BALKAN ŞAMPİYONASINDA TARİHİ BAŞARI – sporakademisi.com

BALKAN ŞAMPİYONASINDA TARİHİ BAŞARI

BALKAN ŞAMPİYONASINDA TARİHİ BAŞARI

Balkan Kros Şampiyonası’nda elde edilen 20 madalya, şampiyona tarihindeki en başarılı sonuç oldu.

Sırbistan’ın Cuprija kentinde tamamlanan 60. Balkan Kros Şampiyonası’nda milli takımımız büyük başarı elde etti. Balkan Atletizm Birliği, Türkiye’nin başarısını “Balkanlar’da Türk hakimiyeti” (Turkish Supremacy at the Balkan Cross Champs) başlığıyla duyurdu.

Türkiye, altı disiplinde takım sıralamasındaki kupalarla birlikte bir takımın elde edebileceği en yüksek madalya sayısı olan 24’ü zorladığı şampiyonadan tam 20 podyumla ayrılarak tarih yazdı. Milli takımımız, 1995 Balkan Kros’ta Romanya’nın 19 madalya kazanarak elde ettiği rekoru da kırdı.

Geçtiğimiz yıl Balkan Kros’ta 8 altın, 6 gümüş, 2 bronz elde eden Türkiye, 1940’tan bu yana yapılan köklü şampiyonada bir seferde en çok madalya kazanan ülke oldu.

Ay-yıldızlı ekip, ayrıca büyük erkeklerde Balkan Kros tarihinde üçüncü kez tulum çıkardı. 2006 ve 2012’de büyük erkeklerde altın-gümüş-bronz üçlemesi yapan ekibimiz, Cuprija’da bu başarıyı üçüncü kez gerçekleştirdi. Tarihte bu üçlemeyi yapabilen diğer Balkan ülkesi, 1960 ve 1967’de Romanya olmuştu.