BesyolarHaberler

BESYO ve SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTELERİNİN SON DURUMU

BESYO ve SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTELERİNİN SON DURUMU

Ülkemizde yaklaşık olarak 90 adet BESYO (spor akademisi – spor bilimleri fakültesi) bulunmaktadır. Bunların 80’i devlet üniversitesi, 10’u ise özel-vakıf üniversiteleri bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Eskiden Spor Akademisi ismiyle sporun ilim yuvaları olan bu yükseköğrenim kuruluşları daha redtube porno sonraları Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ismiyle faaliyet göstermeye başladı. Günümüzde ise bu isimler yerini Spor Bilimleri Fakültelerine bırakmaya başlamıştır.

İsimlerin değişmesinin mutlaka bir önemi olmalıdır. İsimler değişse de uygulamada bir şey değişmiyorsa sadece kendimizi kandırmaktan öteye gidemeyiz. Orantısız şekilde her ilde bir veya birkaç BESYO bölümü açarak sporda kaliteyi yakalamamız zor görünüyor.

Dünya spor eğitimi ile entegre olabilmek, gelişmeleri rasyonel olarak takip edebilmek, yetenek taramalarında gizli potansiyelleri ortaya çıkarmak bu amaca giderken yetişmiş insan gücü ile birlikte spor hususunda laboratuvar imkanlarından yeterince yararlanarak ülke sporuna yön vermek amacıyla BESYO-Spor Bilimleri Fakültelerindeki etkili-yetkili kişilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte hareket etmesi elzemdir.

BESYO’lar-Spor Bilimleri Fakültelerinde öğretmenlik – antrenörlük – spor yöneticiliği – rekreasyon bölümleri mevcuttur. Bu bölümlerden mezun olanlar sadece öğretmen olmuyorlar. Dalında uzmanlaşmış kişiler antrenör; spor’un hukuku pazarlanması alanında spor yöneticileri; insanların zamanlarını etkili verimli geçirebilmeleri açısında da rekreasyon bölümleri bulunmaktadır.

Bu bölümlerin amaçlarını gerçekleştirebilmeleri açısından üniversitelerimizin BESYO/Spor Bilimleri bölümleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve ile yerel yönetimler istişare içinde bulunarak mezun olan çocuklarımızın iş istihdamı sağlanarak onların geleceğe umutla bakmasını sağlayabiliriz.

UNUTMAYALIM; Yarının spor adamları, yöneticileri, spor öğretmenleri bu çocuklarımız olacaktır. Onlara ne kadar imkan tanırsak ileride yetişecek yeni nesillere de onlar imkan tanıyacaklardır. Aksi halde “gemisini kurtaran kaptandır” zihniyeti ile binlerce mezun işsizler ordusu büyüyecek ve bu bölümlerin işlevi kalmayarak birer birer kapatılmasını izlemek durumunda kalacağımızı üzülerek belirtmek isteriz.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Bilimleri Fakültelerimizdeki değerli yöneticilerimize önemle duyurulur.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu