DOĞA KOLEJİ BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONU – sporakademisi.com

DOĞA KOLEJİ BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONU

DOĞA KOLEJİ BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONU…

29 Nisan 7 Mayıs tarihleri arasında Hırvatistan’ın Porec şehrinde düzenlenen 60 ülkenin katıldığı Dünya Okul Sporları (ISF) Basketbol Şampiyonasında Doğa Koleji Erkek Milli Basketbol takımımız finalde karşılaştığı Fransa’yı 76-47 yenerek dünya şampiyonu oldu.

6 dünya şampiyonluğu bulunan Doğa Koleji, bir kez daha dünya kupasını ülkemize getirdi. Doğa Koleji Genç Erkek Basketbol Takımı, 29 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında Hırvatistan’da gerçekleştirilen 2017 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası finalinde zorlu rakibi Fransa’yı 76-47 yenerek bir kez daha “Dünya Şampiyonu” ünvanını elde etti. Kıyasıya rekabetin yaşandığı heyecan dolu maçta Doğa Koleji, Türkiye’ye bir kez daha büyük bir gurur yaşattı ve İstanbul şampiyonluğu ile başlayan başarı öyküsünü dünya şampiyonluğuyla sonlandırdı. Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nın genç kız kategorisinde mücadele eden bayan takımımız ise çeyrek finalde Sırbistan’a ve Almanya’ya mağlup oldu ve şampiyonayı dünya 6.sı olarak tamamladı.

ISF (International School Sports Federation) tarafından organize edilen ve 32 ülkenin en iyi okul takımlarının katıldığı şampiyonada Türkiye temsilcisi Doğa Koleji; grup maçlarında İsrail, Tayvan, Bulgaristan, çeyrek finalde Estonya ve Yunanistan, yarı finalde ise Almanya şampiyonunu mağlup etti. Neredeyse tüm maçlarını ezici üstünlükle tamamlayan Potanın Doğa Harikaları, 6 Mayıs günü Türkiye saati ile 20.30’da diğer namağlup finalist Fransa ile karşılaştı. Dünya finalinde zorlu rakibini 76-47 yenen Doğa Harikaları, 7. dünya şampiyonluğunu Doğa Kolejine kazandırdı ve Doğa adını bir kez daha tarihe altın harflerle yazdı. Oyuncularımızdan Onuralp Bitim şampiyonanın “En İyi 5″ine seçilirken Ahmet Can Duran “En Değerli Oyuncu” ödülünü aldı.

Potanın Doğa Harikaları Tarih Yazdı

Önce İstanbul, daha sonra “Türkiye Şampiyonu” olan ve dünya şampiyonluğu için Hırvatistan’ın yolunu tutan takımlarımızın başarının bayrağını orada da bırakmadı. Genç erkekler kategorisinde öğrencilerimiz, İsrail’i 60-38, Tayvan’ı 87-40, Bulgaristan’ı 76-54 yenerek çeyrek finale yükseldi. Başarılı sporcularımız çeyrek finalin ilk çapraz maçında Estonya’yı 80-60, ikinci maçında ise Yunanistan’ı son periyottaki etkili oyunuyla 75-70 mağlup etti ve adını yarı finale yazdırdı. Yarı final maçında Almanya’yı 63-45 yenen öğrencilerimiz “2017 Dünya Liseler Basketbol Kupası” finalinde ise Fransa’yı devirdi. Dünya finalinden de galibiyetle ayrılan takımımız maç sonrası büyük sevinç yaşadı.

Genç kız kategorisinde ise takımımız; Çin’i 70-45, Şili’yi 78-26 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalin ilk çapraz maçında Brezilya’yı 53-42 yenen genç kızlarımız çeyrek finalin ikinci maçında Sırbistan’a 50-41 mağlup oldu ve yarı finale çıkamadı. Genç kız basketbol takımımız Almanya ile oynadığı son maçı da 47-40 kaybederek şampiyonayı dünya 6.sı olarak tamamladı.

Dünya Çapında Başarı!

Sporu akademik başarının bir parçası olarak gören Doğa Koleji, ulusal ve uluslararası platformda sayısız spor başarısına imza attı. Doğa Harikaları daha önce; 2009’da genç erkekler basketbol, 2013’te genç kızlar basketbol, 2014’te genç kız voleybol ve genç kız hentbol, 2015’te genç erkek basketbol, 2016’da ise genç erkek voleybol kategorilerinde dünya kupasını ülkemize kazandırmıştı. Doğa Koleji bu başarısıyla 7. dünya kupasını Türkiye’ye getirmiş oldu.

Ay-yıldızlı formayla mücadele eden öğrencilerimizi tebrik ediyor, Türkiye’ye ve Doğa Kolejine bir kez daha bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

kaynak:thof.gov.tr