GYMNASİADE 2016 TRABZON – sporakademisi.com

GYMNASİADE 2016 TRABZON

GYMNASİADE 2016 TRABZON

Gymnasiade 2016 Trabzon Resmi İnternet Sayfası için tıklayınız…

trabzon-gymnasiade-2016-2

“Trabzon’un Tecrübesi İşimizi Kolaylaştıracak”

Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu, Trabzon’da 11-18 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan dev organizasyona hazır olduklarını belirterek, “Trabzon, olimpiyat konusunda ülkemizdeki en deneyimli şehir” dedi

Röportaj Karadenizin Sesi Gazetesi /Meryem AKGÜN Trabzon’da 11-18 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan dünyanın 3. büyük organizasyonu ISF GYMNASİADE 2016’ya 38 ülkeden 2 bin 500 sporcu katılacak. Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu dev organizasyon öncesi açıklamalarda bulundu. Karakullukçu şunları söyledi:

ORGANİZASYONA DAİR HER ŞEY EN BÜYÜK 3. ORGANİZASYON
“Bu organizasyon Uluslararası Okul Sporları Federasyonu’nun (ISF) en büyük organizasyonu. Organizasyon kendi klasmanı itibariyle dünyadaki en büyük 3. organizasyon statüsüne sahip. Okul Sporları Olimpiyatları olarak adlandırılıyor. Diğer bir adıyla GYMNASİADE. 2013 yılında 15.’si Brezilya’da düzenlendi. Biz de olimpiyat bayrağını burada devraldık ve organizasyonun Trabzon’da düzenlenmesine karar verildi. Geçen ay Marmaris’te bir toplantı yaptık. ISF’nin uluslararası genel kurul toplantısını yaptık. Orada alınan bir kararla GYMNASİADE organizasyonlarının 3 yılda bir değil de 2 yılda bir yapılması planlandı. Bizden sonra bayrağı Fas’a devrediyoruz. Fas da 2018 yılında aynı organizasyona ev sahipliği yapacak.”

BRANŞ SAYISINI TRABZON’DA ARTIRDIK
“Trabzon’da gerçekleşecek olan Uluslararası Okul Sporları Olimpiyatları 11 Temmuz’da başlayacak 18 Temmuz’da bitecek. Bugüne kadar yapılan olimpiyatlardan farkı, katılan ülke sayısı ve icra edilecek olan branş sayısı olacak. Normalde bugüne kadar GYMNASİADE’ın 3 ana branşı söz konusuydu, birincisi jimnastik, ikincisi yüzme, üçüncüsü de atletizm. Fakat biz burada 10 farklı branşta sporcuları yarıştıracağız. Talebimiz üzerine ISF’ye bildirim yaptık ve ‘Bizim tesislerimiz yeterli, sporcularımız da var, mümkünse branş sayısını arttıralım’ dedik. Eskrim, judo, karate, güreş, okçuluk, satranç gibi branşları sonradan ekledik.”

38 ÜLKE 2500 KATILIMCI
“GYMNASİADE tarihinin en fazla branş icra edilen organizasyonunu yapacağız. Şu an itibariyle 38 ülkeden 2 bin 500 katılımcının geleceği planlandı. Bizim ülkemizden tam kadro 283 kişi katılıyor. Bütün branşlarda ülke olarak katılım gösteriyoruz. Organizasyonlar her ne kadar 11 Temmuz’da başlayacak olsa da, biz 8 Temmuz tarihini başlangıç olarak belirledik. Milli takımımız ayın 8’inde buraya gelmeye başlayacak. 38 ülke arasında ilişkilerimizin iyiye gittiği Rusya da geleceğini deklare etti. 150 kişilik judo kafilesi ile gelecek. Ermenistan 45 kişilik bir kafile ile gelecek. Hatta onları sınır kapısında biz karşılayacağız. İsrail kendi aldığı bir kararla gelmemeyi tercih etti fakat İsrail delegasyon olarak katılıyor, sporcu olarak henüz net bir karar iletilmedi.”

KÜLTÜR GÜNÜ OLACAK
“Organizasyon 8 Temmuz’da start alacak. Erken olmasının sebebi ise bir oryantasyon süreci planlıyoruz. Yurt dışından gelecek olan kafileleri bekliyoruz. 12 Temmuz itibariyle bütün müsabaka alanlarında antrenmanlarımız başlayacak. 12 Temmuz akşamı da Hayri Gür Spor Salonu’nda bir açılış seremonimiz olacak, bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Müsabakalarımız bu şekilde başlamış olacak. ISF organizasyonlarının esprisi bir günü boşaltıyoruz ve bir kültür günü gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda 15 Temmuz tarihi Kültür Günü olacak. O gün bütün misafirlerimizi Trabzon’da tarihi, kültürel alanlara götürmeyi planlıyoruz. Şehir ekonomisine katkı sağlamayı planlıyoruz. Aynı günün akşamı ise Kültür Gecesi düzenleyeceğiz. Bu etkinlik FORUM AVM’nin katkıları ile gerçekleşecek. Sonraki günlerde de müsabakalar devam edecek. Hayri Gür Spor Salonu’nda düzenlenecek kapanışla GYMNASİADE bayrağını Fas’a devredeceğiz.”

TRABZON’UN KABİLİYETİ TEST EDİLMİŞ
“Organizasyonun genel işleyişini Trabzon açısından değerlendirdiğimizde biz şunu düşünüyoruz, Trabzon’un kabiliyeti test edilmiş durumda. Hem tesis olarak, hem çalışan arkadaşlarımızın kabiliyetleri açısından… Ayrıca uluslararası organizasyonlarda daha önce görev almış birçok arkadaşımız var. Tesis anlamında ve konaklayacak olduğumuz yerler uluslararası standartların üzerinde. EYOF’ta kullanılan olimpiyat köyünü yine aynı şekilde planladık. Burada 10 farklı spor tesisinden faydalanacağız. KTÜ, Söğütlü Atletizm Sahası, Yomra Jimnastik Salonu’na kadar 20 kilometrelik bir hat üzerindeki 10 ayrı tesisi kullanacağız. Bu bize EYOF’tan sonra tesislerimize bir bakım yapılmasını sağladı.”

BAKAN SOYLU’NUN DESTEĞİNİ HEP HİSSEDİYORUZ
“Bizim asıl istediğimiz, gençlerin spor alışkanlığı kazanmasıdır. Bütün gençlerimizi bu vesile ile spora davet ediyoruz. Trabzon kentinin bütün yöneticileri ve il müdürlükleri kurum olarak sonsuz destekçilerimiz arasında yer alıyor. Zaten her ortamda da desteklerini beyan ediyorlar. Bölgemizin Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun desteğini her an hissediyoruz. Onun katkı ve destekleriyle birçok problem olabilecek şeyi arkamızda bıraktık. Tesis anlamında birçok şey onun bütçesi ile gerçekleşiyor.”

TRABZON SPOR BAŞKENTİ
“Trabzon bir spor başkenti. Burada sağlık görevlisinden malzemecisine, il müdüründen servis şoförüne kadar herkesin uluslararası olimpiyat deneyimi var. Organizasyon anlamında ülkemizdeki en deneyimli kitle ile karşı karşıyayız. Trabzon marka olmuş, ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine nam salmış bir yer. Trabzon’un ekstra bir katkıya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum, zaten kendini kanıtlamış bir yer. Biz bu süreçte ilimizin renkleri olan bordo ve maviye bütün tasarımlarımızda yer vereceğiz. 2 bin 500 sporcu ülkemize, kentimize gelecek ve bizim buradaki amacımız onlarda hoş bir seda bırakabilmek. Çünkü Trabzon her gelenin aklında kalan bir şehir. Trabzon’un marka değeri oturmuş durumda, biz artı bir marka yaratmak yerine Trabzon’un değerinden faydalanacağız. Ama biz yine de kalıcı olması adına Trabzon’la ilgili bir kitapçık hazırladık, gelen misafirlerimize takdim edeceğiz.”

AKTİF SPORCUYA EĞİTİMDE PUAN DESTEĞİ İSTİYORUZ
“Biz federasyon olarak yönetime yeni geldik ve bazı hayallerimiz var Türk gençliği adına. Hedefimiz en az bir branşta aktif olabilmek. Okul sporlarını maddi olarak güçlü okullara bırakmaktansa standart okullarda da okul sporları alanında en az 3 branş yer alsın istiyoruz. Okul sporları olarak çağımızın hastalığı olan obezite ile ilgili ölçümler yapmak istiyoruz. Tüm bu düşüncelerimiz için iki çalıştayla görüşlerimizi hem Gençlik ve Spora Bakanlığı’na, hem de Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacağız. En azından aktif spor yapan gençlerin puan olarak desteklenmesini istiyoruz.”