KYK BURS VE KREDİ MİKTARI ARTIRILDI – sporakademisi.com

KYK BURS VE KREDİ MİKTARI ARTIRILDI

KYK BURS VE KREDİ MİKTARI ARTIRILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi olarak desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredi miktarları artırıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredi miktarlarına zam yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredi miktarları belli oldu. Burs ve kredi ödemeleri Lisans öğrencileri için aylık 425 liradan 470 liraya, yüksek lisans öğrencileri için aylık 850 liradan 940 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık bin 275 liradan bin 410 liraya yükseltildi. Böylelikle 2002 yılında 45 lira olan Burs ve Öğrenim Kredisi yüzde 944 artışla 470 liraya yükselmiş oldu.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda, yurtlarda barınan öğrencilere verilen beslenme yardımı da artırıldı. Beslenme yardımı günlük 9,5 liradan 11 liraya yükseltildi. 2002 yılında 50 kuruş olan beslenme yardımı, 2017 yılında 11,00 TL’ye yükseltilerek yüzde 2200’lük bir artış sağlandı.

Geçen yıl eylül ayından bu yana sabah kahvaltısı için 3, akşam yemeği için 6,5 lira olmak üzere günlük 9,5, aylık ise 285 lira olan beslenme yardımı, sabah kahvaltısı için 3,5, akşam yemeği için 7,5 lira olmak üzere günlük 11, aylık ise 330 lira olarak belirlendi.

Şehit ve gazi çocuklarına 21 lira beslenme yardımı

Yurtlarda ücret ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocuklarıyla, anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ve devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 21 liraya yükseltildi.

Beslenme yardımı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4, akşam yemeği için 8 lira olmak üzere günlük 12 lira uygulanacak.