MEB, MİLLİ SPORCULARA KADRO VERMEYİ UNUTTU – sporakademisi.com

MEB, MİLLİ SPORCULARA KADRO VERMEYİ UNUTTU

MEB, MİLLİ SPORCULARA KADRO VERMEYİ UNUTTU

Başarılı Milli Sporculara, KPSS şartı aranmaksızın Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atanabilmeleri hakkı, 1 yıldır verilmiyor.

17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Milli Sporcuların sınavsız atama hakkı mevcut olup daha önceki yönetmelikler ile de sabit olan bu atama hakkı yıllardır rutin olarak yapılmakta idi.

3 Ağustos 2016 tarih ve 29790 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte de Milli sporculara ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Milli Sporcuların önceki yönetmelik gereği kadrolu atanma hakları mevcut olduğu ve yeni yönetmeliğe göre de sözleşmeli olarak atanabilmeleri mümkün olmadığından atamaları ile ilgili bir tasarruf kullanılmamıştır. Ancak 2017 yılı içinde yapılan son engelli öğretmen ataması 2015 yılında Yayımlanan 29329 sayılı bir önceki yönetmelik çerçevesinde kadrolu olarak yapılmıştır.

Yani son çıkarılan sözleşmeli öğretmen yönetmeliği bir önceki yönetmeliğin hükümlerini kaldırmamıştır.

Atama bekleyen yaklaşık 120 Milli sporcu bulunmaktadır. Bu arkadaşların atama sorunun çözümü Milli Eğitim Bakanlığı inisiyatifinde olup Gençlik ve Spor Bakanlığı sadece atamaya uygun olanların evraklarını MEB’e gönderme görevi üstlenmektedir. Bu ise ancak MEB’in ilgili kadroyu tahsis edip ilana çıkması ve başvuru sürecinin başlaması ile mümkün olacaktır. -kaynak:memurlar.net