MİLLİ ATLET YASEMİN CAN, AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU – sporakademisi.com

MİLLİ ATLET YASEMİN CAN, AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

MİLLİ ATLET YASEMİN CAN, AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Milli atlet Yasemin Can, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde kadınlar 10 bin metrede altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu oldu.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da  düzenlenen şampiyonada  milli sporcumuz,  yarış boyunca başarılı bir performans sergilerken, 31.12.86’lık derecesiyle birinciliği elde etti.  Yasemin Can, şampiyonadaki bu derecesiyle kendisine ait 23 yaş altı Avrupa rekorunu da 18 saniye geliştirdi.

Şampiyonada Milli atlet Ramil Guliyev, erkekler 100 metre elemelerini birinci sırada tamamladı ve yarın yapılacak final yarışına kalma başarısı gösterdi. Guliyev, 100 metreyi 10.21’lik dereceyle koştu.

İlk günde piste çıkan milli sporcularımızdan Batuhan Altıntaş, erkekler 400 metre seçme yarışında 47.23’lük derecesiyle 15’inci oldu. Bu sonuçla bireysel yarışta elenen Altıntaş, 4×400 takımında yer alacak.

 Organizasyonun öğleden önceki bölümünde düzenlenen çekiç atma elemelerine katılan milli sporcularımızdan Tuğçe Şahutoğlu ve Kıvılcım Kaya Salman ise finale kalamadı. Kıvılcım Kaya Salman, elemeleri 65.97’lik derecesiyle 17’nci, Tuğçe Şahutoğlu ise 62.37’lik derecesiyle 28’inci sırada bitirdi.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ,   MİLLİ ATLET YASEMİN CAN’I TEBRİK ETTİ
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Atletizm Şampiyonası kadınlar 10 bin metrede altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan milli sporcu Yasemin Can’ı tebrik etti.

Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Amsterdam’da  düzenlenen  Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 10 bin metrede altın madalya kazanan milli sporcumuz Yasemin Can’ı kutluyorum. Başından itibaren önde koştuğu yarışı ilk sırada tamamlayarak Avrupa Şampiyonu olan milli sporcumuz, kariyerindeki başarılarına bir yenisini daha ekledi.  Şampiyonada bu büyük mutluluğu bizlere yaşatan Yasemin Can’a, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda da başarılar diliyorum.”