RİO 2016 OLİMPİYAT OYUNLARI’NIN KAPANIŞ SEMEMONİSİ YAPILDI – sporakademisi.com

RİO 2016 OLİMPİYAT OYUNLARI’NIN KAPANIŞ SEMEMONİSİ YAPILDI

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nın Kapanış Seremonisi Yapıldı

Her 4 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en büyük uluslararası multi-spor etkinliği olan Olimpiyat Oyunları’nın 31’incisi Rio 2016 Olimpiyat Oyunları, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Maracaná Stadı’nda (Estádio Jornalista Mário Filho) gerçekleşen kapanış seremonisi ile sona erdi. Kapanış seremonisinde bayrağımızı Rio 2016’da altın madalya kazanarak Olimpiyat şampiyonu olan milli güreşçimiz Taha Akgül taşıdı.

Seremoni havai fişek ve ışıklı dans gösterileri ile başladı ve ardından bayrak geçiş töreni yapıldı. Seremonide atletizmde erkekler maraton koşusunda madalya alan sporcuların madalyaları Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı (IOC) Thomas Bach tarafından verildi.

Seremoninin sonunda, Olimpiyat bayrağı, 2020 yılında 32’nci Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın başkenti Tokyo kentine devredildi. Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes Olimpiyat bayrağını IOC Başkanı Thomas Bach’a teslim ettikten sonra, Tokyo Valisi Yuriko Koike bayrağı Thomas Bach’tan teslim aldı.

Oyunlara 205 ülkeden 11.303 sporcu katıldı. Türkiye, Rio 2016’yı 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 8 madalya ile 41’inci sırada tamamlarken, ev sahibi Brezilya 7 altın, 6 gümüş, 6 bronz, toplam 19 madalya elde etti. Madalya genel klasmanında ilk sırayı ise 121 madalya ile Amerika Birleşik Devletleri aldı.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti, 7-18 Eylül 2016 tarihleri arasında Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak.