Bilgi BankasıSpor Bilgi

SİGARA BAĞIMLILIĞI VE SPOR

Sigara Bağımlılığı ve Spor

Sigara içenlerin hemen hemen hepsi, sigaranın canlandırdığını, sıkıntılarına derman olduğunu, keyif verdiğini ya da daha iyi düşünmelerini sağladığını öne sürer. Ne kadar büyük bir çelişki ve yanlış bir inanıştır. Aslında tüm bu etkileri gerçek anlamda yaşamalarını sağlayacak tek aktivite spordur.

Sigaranın birçok hastalığın etkenlerinden birisi olduğunu söylememize zaten gerek yok. Fakat fiziksel aktivite ve egzersiz performansı üzerindeki etkileri, sigara ve sporun ne denli birbirlerine zıt eylemler olduğunu kanıtlar nitelikte.

Örneğin;

  • Sigara içenler daha çabuk yorulurlar ve fiziksel egzersizden daha az verim alırlar.
  • Uyku bozukluğu yaşarlar.
  • Sigara içmeyenlere göre 3 kat daha fazla nefes darlığı yaşarlar.
  • Kasları daha az esnek ve güçsüzdür.
  • Sigara içenlerde vücutta kırık riski daha fazladır.

Egzersizlerinizden maksimum verim alabilmenizi tek bir sigara dahi etkiler. Egzersiz esnasında akciğerlerinizin ve kalbinizin ihtiyaç duyduğu bol oksijenli kandır. Sigara içtiğinizde vücudunuza yayılan karbon monoksit gazı, oksijenin kas hücrelerinize taşınmasını engeller. Sigara içmeyenler başlıca bu nedenle daha aktiftirler.

Spor sigaranın yerine geçebilir!

Yazımızın başında da bahsetmiştik. Sigara içenler iddia eder ki stresli anlarda sigara onlara başa çıkma konusunda yardımcı olur ya da konsantrasyonu sağlar veya canlandırır. Sigara içmek bir alışkanlık, bir bağımlılıktır. Bu sanılan etkileri ise aslında fiziksel anlamda bakıldığında yanıltıcıdır. Sigara içenler daha aktif olmazlar, daha çabuk yorulurlar. Dolayısıyla bu etkileri kalıcı olarak hissedebileceğiniz alternatif alışkanlığınız spor ve sağlıklı yaşamdır.

Zararlı bir alışkanlıktan kurtulmanın en güzel yolu, yerine faydalı bir alışkanlık koymaktır.  Spor yapmak, sigarayı bırakma konusunda destek olacak en önemli aktivitedir.

Örneğin sigara içenler kilo almamak için sigarayı bırakmak istemezler. Çünkü yerine yemek yeme alışkanlığını koyacaklarından çekinirler. Halbuki spor yapmak net olarak kilo almayı ve sağlıksız bir bedeni engelleyecek bir alışkanlıktır. Ayrıca sporun stresi azaltmak konusunda yadsınamaz bir etkisi olduğu bilinmektedir. Spor kaslarınızı kuvvetlendirir. Sakin, hastalıklara karşı dirençli, duygusal anlamda dengeli ve yaratıcı olmanızı sağlar. Uyku kalitenizi artırır.

Bu nedenle sigarayı bırakın, sağlıklı bir yaşam için spor yapma alışkanlığına güzel bir geçiş yapın! Yapabilirsiniz…

 

www.sporakademisi.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu