SPOR ORGANİZASYONLARINDA MARKA ÜLKE TÜRKİYE – sporakademisi.com

SPOR ORGANİZASYONLARINDA MARKA ÜLKE TÜRKİYE

SPOR ORGANİZASYONLARINDA MARKA ÜLKE TÜRKİYE

Düzenlediği organizasyonlarla dünya sporunun önemli merkezlerinden biri haline gelen Türkiye, önümüzdeki dönemde de birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda düzenlediği önemli ve prestijli organizasyonlarla dünya sporunun merkezi haline gelen Türkiye, birçok farklı branşta birbirinden önemli uluslararası organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin son yıllarda Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası, Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası, Kısa Kulvar Sürat Pateni Dünya Kupası gibi birçok farklı branşta birbirinden önemli uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptığını belirtti.

 Rio 2016 yolunda olimpiyat oyunlarına kota veren birçok kritik turnuvanın Türkiye’de yapıldığına dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç,  “Organizasyon düzenleme konusundaki tecrübemiz neticesinde dünya sporunun buluşma noktası konumuna geldik” dedi.

 Türkiye’nin son yıllarda dünya sporunda marka organizasyonlar düzenlediklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Gelecek dönemde de  evsahipliği yapacağımız önemli organizasyonlarla dünya sporu, Türkiye’yi konuşacak” diye konuştu.

“Milyonlarca sporseverin gözü Türkiye’de olacak”
Samsun’daki 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Avrupa Basketbol Şampiyonası grup ve final turu ile Erzurum EYOWF vesilesiyle binlerce sporcunun gelecek yıl Türkiye’ye geleceğini ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu önemli organizasyonlar neticesinde dünya üzerindeki milyonlarca sporseverin gözü Türkiye’de olacak. Gerek organizasyon düzenleme konusundaki tecrübemiz gerekse sportif altyapıdaki başarımızla bu organizasyonları en iyi şekilde düzenleyeceğiz. Gelecek dönemde de dünya sporunun buluşma adresi Türkiye olacak” ifadelerini kullandı. Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle tamamladı:

“Her organizasyonu kabul etmiyoruz”
“Uluslararası organizasyonları yapma konusunda artık çok farklı bir konumdayız. Türkiye bir organizasyon ülkesi olmuş durumda. Artık organizasyonları biz seçiyoruz. Her organizasyonu almıyoruz. Ülkemize, tanıtımımıza, sporumuza, vatandaşımıza katkı sağlayacak organizasyonlar içinde olmak için çalışmalarımız devam ediyor.”

Trabzon,  Okul Sporları Olimpiyatları için gün sayıyor
Trabzon, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından 11 – 18 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan Okul Sporları Olimpiyatları’na (Gymnasiade) ev sahipliği yapacak. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan oyunlarda 50 ülkeden 5 bin sporcu mücadele edecek.

Uluslararası spor organizasyonu düzenleme konusunda önemli bir tecrübeye sahip Trabzon daha önce de 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) ve 2014 ISF Hentbol Dünya Şampiyonası gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştı.

2017 yılında 3 önemli organizasyon Türkiye’de
Farklı branşlarda dünya sporunun öncü organizasyonlarını düzenleyerek milyonlarca sporseverin ilgi odağı haline gelen Türkiye, 2017 yılında 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası grup ve final turu ile Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali’ni düzenleyecek.

Dünyanın sayılı spor organizasyonlarından olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için binlerce sporcunun buluşma noktası Samsun olacak. 18-30 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenecek bu dev organizasyonda Samsunlu sporseverler birbirinden çekişmeli mücadelelere tanıklık edecek.

120 ülkeden binlerce sporcu, 20 branşta mücadele edecek
120 ülkenin katılmasının hedeflendiği oyunlarda sporcular, Atletizm, Atıcılık, Badminton, Basketbol, Bowling, Dağ Bisikleti, Futbol, Grekoromen Güreş, Serbest Stil Güreş, Hentbol, Judo, Karate, Masa Tenisi, Oryantring, Plaj Voleybolu, Tekvando, Tenis, Voleybol, Yol Bisikleti ve Yüzme olmak üzere toplam 20 branşta mücadele edecek.

Samsun 2017’nin provası bu yıl yapılacak
Oyunlar öncesinde Samsun’da bu yıl içinde işitme engellilerde masa tenisinden plaj voleyboluna kadar birçok dünya şampiyonası düzenlenecek. 2017’deki dev organizasyon için de prova niteliği taşıyacak 3 şampiyonada 18-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Toplam 36 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda 300’e yakın sporcu mücadele verecek. 34 ülkeden yaklaşık 120 sporcunun yer alacağı Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası’nda ise milli takım altın madalya için ter dökecek.

Toplam 25 milli sporcumuzun yer alacağı Dünya Mücadele Sporları Şampiyonası’nda ise 16 ülke sporcusu madalya kürsüsü hedefiyle yarışacak.

Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası Türkiye’de

Son yıllarda hem kadın hem erkek basketbolunda ‘marka’ organizasyonlara evsahipliği yapan Türkiye’de, gelecek yıl erkeklerde Avrupa Şampiyonası’nın grup ve final turu (çeyrek final, yarı final ve final) müsabakaları oynanacak.

31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek bu önemli organizasyona, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu ile Abdi İpekçi Spor Salonu evsahipliği yapacak. Türkiye, daha önce 2001 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası, 2005 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası, 2010 Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası ve 2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştı.

EYOWF 2017 heyecanı Erzurum’da yaşanacak

Kış sporlarında da birbirinden önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan Türkiye bu konudaki tecrübesini 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali (EYOWF) ile bir kez daha sergileyecek.

Avrupa’nın 50 ülkesinden 1500 sporcunun yarışacağı dünyanın en büyük kış sporları organizasyonlarından olan EYOWF 2017, 12-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek.  Oyunlar;  Alp Disiplini, Biatlon, Kayaklı Koşu, Curling, Buz Hokeyi, Paten (Kısa Pist ve Artistik Paten), Snowboard,  Nordic Combined ve Kayakla Atlama branşlarında gerçekleşecek.

Kış sporlarının cazibe merkezi haline gelen Erzurum, 2011 yılında 25. Universiade Oyunları’na da ev sahipliği yapmıştı.

Rio 2016 yolunda kritik turnuvaların adresi Türkiye

Türkiye, uluslararası spor organizasyonu düzenleme konusundaki becerisi ve deneyimiyle Rio 2016 Olimpiyat Oyunları sürecinde de birçok kritik turnuvaya ev sahipliği yaptı.  Çeşitli şehirlerimizde yapılan olimpiyat elemeleri ve grand prix müsabakalarında binlerce uluslararası sporcu, Rio

2016 için kota heyecanını ülkemizde yaşadı.

Judoda Samsun Grand Prix müsabakalarına 67 ülkeden 397 sporcu katıldı

Judoda 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için önemli puanlar veren Grand Prix müsabakalarına bu yıl Samsun  ev sahipliği yaptı. 67 ülkeden 397 sporcunun katıldığı müsabakalarda Türkiye, 1 altın 2 gümüş ve 1 bronz madalya  kazandı.

Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda 1-3 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyonda  Bekir Özlü altın, Dilara Lokmanhekim  ve Ahmet Şahin Kaba gümüş, Hasan Vanlıoğlu ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Kadınlar voleybolda olimpiyat Avrupa Kıta Elemeleri Ankara’da düzenlendi

Kadınlar voleybol dalında, Avrupa Kıtası 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri heyecanı 4-9 Ocak tarihlerinde Ankara’da yaşandı.  Başkentli voleybolseverler “Filenin Sultanları”yla birlikte voleybolda dünyanın önde gelen ülkelerini izleme fırsatını yakaladı.

Boksta Rio 2016 için heyecanın adresi Samsun oldu

Boksta Rio 2016’ya kota veren Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri’ne 9-17 Nisan tarihleri arasında Samsun ev sahipliği yaptı. Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda yapılan müsabakalara 38 ülkeden 263 sporcu katılırken, milli sporcularımızdan Ali Eren Demirezen, Mehmet Nadir Ünal ve Batuhan Gözgeç Rio 2016 kotası almayı başardı.

Tekvandoda Avrupa Kıtası Elemeleri İstanbul’da yapıldı

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma yolunda önemli bir organizasyon olan Tekvando Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri’nin adresi İstanbul oldu. 16-17 Ocak tarihleri arasında 46 ülkeden  toplam 134 sporcunun mücadele ettiği müsabakalarda, sporcularımız 8 farklı sıklette mücadele etti.

Güreşte Rio 2016 için kritik viraj İstanbul’da

Dünya Güreş Birliği (UWW), 2016 Rio Olimpiyatları öncesinde yapılacak eleme müsabakalarının bir ayağının İstanbul’da düzenlenmesine karar verdi.

Güreşte Rio 2016 için büyük öneme sahip turnuva 6-8 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. İstanbul’da yapılacak eleme maçlarında dünyanın en iyi güreşçileri,  Rio 2016 vizesi almak için mindere çıkacak.

Kaynak: www.gsb.gov.tr