TRABZON ŞENOL GÜNEŞ SPOR KOMPLEKSİ AÇILDI – sporakademisi.com

TRABZON ŞENOL GÜNEŞ SPOR KOMPLEKSİ AÇILDI

TRABZON ŞENOL GÜNEŞ SPOR KOMPLEKSİ AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik Ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile “Şenol Güneş” ismi verilen Trabzon’un yeni Spor Kompleksi ve Yapımı Tamamlanan Tesislerin Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

Törende yaptığı konuşmaya Katar Emiri Sani ve tüm Trabzonluları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların “terörü lanetleyen” tezahüratları üzerine, “Bu yolda hep beraber can vermeye hazırız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.” karşılığını verdi.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Akyazı’da yaptırılan spor kompleksi ve stadyumun adının Şenol Güneş Kompleksi olduğunu açıklayan Erdoğan, Güneş’in Türk sporuna verdiği hizmetleri anlattı.
Şenol Güneş’in Türk Milli Takımı’na dünya üçüncülüğü kazandırdığını, milli takımın yıllarca başarıyla kaleciliğini, kaptanlığını yaptığını ve Trabzonspor’un güçlü olduğu dönemde takımın kalecisi olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizde güzel bir söz var, ‘Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir’ diye. Biz, bu ülkede emeği olanları, taş üstüne taş koyanları ödüllendirmesini bilen bir milletiz. Bunun kıymetini bilmenin de huzuru içindeyiz.” diye konuştu.
Açılış öncesi kısa bir konuşmaya yapan Bakan Çağatay Kılıç, statta bulunanları selamlayarak başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

‘’Şu anda Türkiye’deki en önemli statlardan birinin içerisindeyiz bu bir eser. Sayın Cumhurbaşkanım, sizin uğurlu ellerle temelini attığınız. Düşüncesinden mimarisine kadar her şeyinde bire bir emeğiniz olan bir eserdir. Bu gün de uğurlu ellerinizle bu güzel eseri Trabzon’a Türkiye’ye kazandıracaksınız. Ülkemizi milletimizi bölmeye çalışanlara, ilerlememizi durdurmaya çalışanlara, 14 yıllık AK Parti iktidarlarında neler yapıldığının en önemli göstergelerinden biri de işte bu stadyumdur. İnşallah daha nice eserleri sizin uğurlu ellerinizle Türkiye’ye kazandıracağız. Katılımınız için emeğiniz için duruşunuz için sizlere teşekkür ediyoruz. Trabzonlular ve Trabzonsporlular hayırlı uğurlu olsun. ‘’
Başlama vuruşu Erdoğan’dan
Açılış konuşmalarının ardından açılış törenine geçildi. Erdoğan kurdela kesimi öncesi, Trabzonspor’a katkıları dolayısıyla Katar Emiri Sani’ye teşekkürlerini ileterek, “Bu yatırımlarla birlikte yeni yatırımları da Trabzon’un takip edeceğini hatırlatmak istiyorum. Askerimizin, polisimizin tekraren gözlerinden öpüyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum, ailelerine sabırlar diliyorum.” dedi.
Erdoğan, daha sonra Trabzonspor’un efsane futbolcuları arasındaki maçın başlama vuruşunu yaptı. Tribündeki taraftarların “Reis buraya” şeklindeki tezahüratları üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, tribünlere giderek taraftarları selamladı. Erdoğan, stadın deniz tarafındaki kalesine ilk penaltı atışını da yaparak gole çevirdi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bazı bakanlar ve milletvekilleri ile spor camiasından çok sayıda isim de katıldı.
Tören öncesinde Trabzonspor’un tarihini anlatan bir tanıtım filmi gösterildi. Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından Katar ve Türk milli marşları dinlenildi. Milli marşlar okunurken tribünlerden Türk bayrağı ve “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” yazan dev pankart açıldı. Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi, dua edildi.
Yeni stadın özellikleri
Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olan Trabzon’un yeni Spor Kompleksi, teknik bakımdan da UEFA kriterlerinin üzerinde özellikler taşıyor.
Spor Toto Süper Lig ekibi Trabzonspor’un maçlarını oynayacağı spor kompleksinin resmi protokol açılışı bugün yapılacak.
Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken yeni Spor Kompleksi’nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.
Spor Kompleksi’nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.
Toplam 6 bin 500 ton çelik kullanılan çatının çevre dostu olarak kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliği ise dikkati çekiyor.
Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.

 

kaynak:sgm.gsb.gov.tr